Author Topic: Ékszíj feszessége!  (Read 9475 times)

Offline doso22

  • doso22
  • Megszállott fiestás
  • ***
  • Posts: 312
  • Segített?: +6/-0
  • egy 1996-os MK4-es büszke és boldog tulajdonosa!
    • Doso oldala
Ékszíj feszessége!
« on: 2007 November 15, 16:06:02 pm »
Sziasztok!

Egy olyan kellemetlen dolgot tapasztaltam az utóbbi időben hogy minden indulás után egy kb egy fél perccel olyan hangot ad az ékszíj mintha megcsúszna!
Csak úgy hülyeségből gondoltam megnézem milyen feszes, és hááát... szerintem laza... de nem igazán lehet feszíteni rajta mert rugós feszítője van!
Olyan jó centit vagy másfelet is be tudom egy újjal nyomni a szíjat... Pedig a méretének jónak kell lennie! (elvileg, szerelő tette fel)
Próbáltam a más kocsikon jól bevált módszerrel a generátoron kicsit állítani, de pofára estem, mert 2 helyen van a motorhoz rögzítve! :)
Szerintetek mi a teendő ilyenkor?
Vagy ez normális és menet közben majd beáll a szíj feszessége? Úgy láttam, hogy a feszítőn csak levenni lehet a feszítést ráadni nem!
Lehetséges hogy a rugó gyenge már?
Nem tudom hogy most mit csináljak! Végülis így is működik.... de jobb a bajt megelőzni!  ;)
Ford Fiesta 1.25 16v Zetec S
Techno felszereltségű…: szervo, elektromos ablak, elektromos fényszóró állítás, ABS, kipörgés gátló,blokkolásgátló,14" alufelnik, Sony MEX-1GP fejegység, neonok...

Dipper

  • Guest
Re: Ékszíj feszessége!
« Reply #1 on: 2007 November 15, 18:00:18 pm »
Hát,ha már nem tudsz többet fesziteni,akkor már nagyon megnyúlt a szíj!Vásároljál 1 újat! :D
Olcsó!
Vagy van 1 nagyon tuning megoldás!kivágsz 1 darabot belőle és 2 erősebb dróttal,de nem túl keménnyel összekapcsolod!De ez elég necces!(de egy ideig megy)

zoli

  • Guest
Re: Ékszíj feszessége!
« Reply #2 on: 2007 November 15, 20:32:17 pm »
Sziasztok!

Egy olyan kellemetlen dolgot tapasztaltam az utóbbi időben hogy minden indulás után egy kb egy fél perccel olyan hangot ad az ékszíj mintha megcsúszna!
Csak úgy hülyeségből gondoltam megnézem milyen feszes, és hááát... szerintem laza... de nem igazán lehet feszíteni rajta mert rugós feszítője van!
Olyan jó centit vagy másfelet is be tudom egy újjal nyomni a szíjat... Pedig a méretének jónak kell lennie! (elvileg, szerelő tette fel)
Próbáltam a más kocsikon jól bevált módszerrel a generátoron kicsit állítani, de pofára estem, mert 2 helyen van a motorhoz rögzítve! :)
Szerintetek mi a teendő ilyenkor?
Vagy ez normális és menet közben majd beáll a szíj feszessége? Úgy láttam, hogy a feszítőn csak levenni lehet a feszítést ráadni nem!
Lehetséges hogy a rugó gyenge már?
Nem tudom hogy most mit csináljak! Végülis így is működik.... de jobb a bajt megelőzni!  ;)

Naszóval. A feszességével az általad leírtak alapján semmi baj sincs ugyanis ha feszesebbre huzod akkor a generátor csapágy sinyli meg ,gitározni meg nem azon akarsz gondolom én. A baj szerintem elöregedett az ékszijj, vagy az ékszijjtárcsa kopott meg a sok csikorgástól. Én a te hejedben beinvesztálnák egy új ékszijjra.

Offline doso22

  • doso22
  • Megszállott fiestás
  • ***
  • Posts: 312
  • Segített?: +6/-0
  • egy 1996-os MK4-es büszke és boldog tulajdonosa!
    • Doso oldala
Re: Ékszíj feszessége!
« Reply #3 on: 2007 November 16, 07:20:30 am »
Köszönöm a válaszokat!
Az ékszíj 6000 Ft volt, mert valami hiper márka! És most lett 1 hónapja cserélve kb!
Dipper ugye nem gondoltad komolyan hogy kivágni belőle???  :o
Ha már csak valami sérülés van rajta már ki kell cserélni, nem hogy úgy két foltozással használni! Az szétrágná az összes kereket, görgőt, amivel érintkezik!
Akkor szerintem inkább marad a rugó! Vagy ott valamit nem jól áll! Mert ahogy enged a szíj, (tegnap nézegettem kicsit még) és ahogy enged a szíj (természetesen nagyobb mértékben) úgy mozdul az a tárcsa is ami feszíti!
1.25 ös mocinál lehet valahol valamilyen feszítő a rugón kívül amit nem vettem észre?

"Figyelem: ellenőrizzük a feszességet; nyomjuk meg az ékszíjat a szíjtárcsák között a hüvelykujjunkkal és mérjük vagy becsléssel állapítsuk meg a behajlás nagyságát.
Különbséget kell tennünk az új és a használt ékszíj között. Új ékszíj behajlása 1 -2 mm, használt ékszíjé 1 -3 mm lehet. A néhány órát futott ékszíj már használtnak tekintendő. Az új ékszíjat 1-2 mm-rel, a használt ékszíjat 1-3 mm-rel nyomhatjuk be."
Ezt írja a Fiesztás könyv! és én is így emlékszem más autónál (Renault) mindig így állítottuk be!
Ezért is tettem fel a kérdést, hogy akkor most mit lehetne kezdeni a dologgal! vagy normális ez is?
És még egy kérdés!
Lehet valamilyen káros hatása, annak hogy ilyen a szíj? Mert ha nem akkor nem foglalkozom vele, ha igen akkor viszont valamit csinálni kell vele!
« Last Edit: 2007 November 16, 07:23:47 am by doso22 »
Ford Fiesta 1.25 16v Zetec S
Techno felszereltségű…: szervo, elektromos ablak, elektromos fényszóró állítás, ABS, kipörgés gátló,blokkolásgátló,14" alufelnik, Sony MEX-1GP fejegység, neonok...

Offline sUdYe

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2978
  • Segített?: +68/-13
  • Ford fanaticccc! Cabrio őrült :D PDF
Re: Ékszíj feszessége!
« Reply #4 on: 2007 November 16, 07:54:38 am »
fixáld a tárcsát és úgy nyomd be. úgy tudod megnézni a tényleges feszességét a szíjnak. csak egyszer csúszik meg a szíj indítás után? amúgy egyáltalán nem, mert ha csak akkor egyszer, akkor nem probléma, csak azért csúszik meg mert még minden hideg a motorban és pl a feszítőnél nincs olyan tökéletes érintkezés az érintkező felületek hidegsége miatt. :)
Ékszíj: ha túl laza, nincs megfelelő töltés ill az általa hajtott dolgok nem a megfelelő fordulatszámmal fognak működni. ha túl feszes a csapágyazások láthatják kárát. :)
ui. sztem nem probléma ha úgy van ahogy írtam, nézd meg fixált görgő mellett is h mennyire lehet benyomni. :)

Offline doso22

  • doso22
  • Megszállott fiestás
  • ***
  • Posts: 312
  • Segített?: +6/-0
  • egy 1996-os MK4-es büszke és boldog tulajdonosa!
    • Doso oldala
Re: Ékszíj feszessége!
« Reply #5 on: 2007 November 16, 08:22:32 am »
köszönöm!
Megnyugtattál!
Igen csak egyszer csúszik meg!
majd megnézem úgy is köszönöm!
Ford Fiesta 1.25 16v Zetec S
Techno felszereltségű…: szervo, elektromos ablak, elektromos fényszóró állítás, ABS, kipörgés gátló,blokkolásgátló,14" alufelnik, Sony MEX-1GP fejegység, neonok...