Author Topic: Műanyag házas tolató kapcsoló csere (iB5 váltón)  (Read 6921 times)

Offline netro

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 31
  • Segített?: +0/-0
Műanyag házas tolató kapcsoló csere (iB5 váltón)
« on: 2011 September 10, 16:26:36 pm »
Tolató lámpa kapcsolót kellett cserélnem a Fiesta 1.25 mk4 zetec benyás ib5ös (műanyag házas tolatókapcsoló) váltós kocsimban. A művelet maga nem volt bonyolult bár kellett hozzá egy adag bátorság a csatlakozó "lefeszítésekor". Mivel nem találtam egy normális írást sem ennek a menetéről ezért gondoltam összedobok egy anyagot.

Szerszámokban egy torx csavarhúzó kell (méretet sajnos nem tudom most így fejből illetve nem biztos, hogy mindenkinél torx kell, nézzétek meg elötte..), valami edény amiben a kifolyó váltóolajat gyűjthetjük, hatoldalú kulcsszett illetve egy vékony de erős fém rúd (feszíteni fogunk vele). Én erre egy ilyen szettet használtam


Ja igen, mivel kifolyatjuk az olajat ezért azt pótolni is kell. Erre én egy gumicsövet illetve egy tölcsért használtam.


Szóval első lépésben meg kell találni ezt a tolatókapcsolót:



A pontos helye kívül a kocsi alatt a váltónál van. Ez ha szemből nézzük a kocsi elejét akkor a jobb oldali rész. Nem nehéz kiszúrni mert más sárga műanyag doboz amiből vezeték jön ki, itt nem lesz.

Miután megtaláltuk látható, hogy könnyen hozzáférhetünk. Én a kényelmesebb munka érdekében kitekertem a kereket jobbra így nagyobb helyem lett.

Közben tegyük rükvercbe a kocsit (vagy kettesbe) mert csak ilyenkor fogja kitolni a tolatókapcsoló nyelvét (máskülönben nem férünk hozzá normálissan)

Szóval fogjuk a csavarhúzót és megkeressük a két csavart amivel a váltóhoz van rögzítve a kapcsoló:



Csavarjuk ki ezeket.. de figyeljetek mert a váltóból ezután folyni fog az olaj, szóval tegyetek alá valamit.

Közben húzzuk le azért a kocsiról a kapcsolót. Ehhez a vezetékén levő csatlakozót kell széthúzni.

Miután lecsavartuk és kifolyt annyi olaj amennyi kiakart láthatjuk, hogy nem lehet leszedni a kapcsolót.




A levételhez le kell "feszítenünk" a váltóról a kapcsoló tetejét. Én ehhez azt a módszert választottam, hogy beledugtam egy közepes méretű, hat oldalú kulcsot a tolatókapcsoló "nyelvén" levő lyukba. Ezt kifogjátok szúrni, mindegyik kapcsolón van egy lyuk (szerintem pont ezért, hogy könnyebb legyen levenni..). Ez a kulcs volt annyira erős, hogy kicsit kellett csak megfeszíteni a kapcsolót és máris lepattant az egyik fele a váltóról. Ezután kézzel vagy fogóval már könnyen lehuzható a tolatókapcsoló a váltóról.

A visszarakáshoz szintén sebességbe kell tenni az autót. Nálam a kettes jött be, rükvercbe visszanyomta a kocsit üresbe és így már nem fértem hozzá a kis rúdhoz.

Ha bepattant a helyére máris lehet visszacsavarozni a váltóhoz és már kész is.

Ezután már csak olajjal kell feltölteni. Ehhez a következő csavart kell kicsavarni a hatoldalú kulcsal



Miután kicsavartam, felnyitottam a motorháztetőt és leengedtem a gumicsövet amit beledugtam a lyukba. Gumicső másik végére rátettem a tölcsért és azon keresztül öntöttem bele az olajat. Ha jól tudom nagyjából 2.7 liter váltóolaj kell (javítsatok ha nem ennyi)


Igazából ennyi lenne ez, remélem segítettem azoknak akik nekiálnak egy ilyen melónak.

Offline DVZs

  • Adminisztrátor
  • *****
  • Posts: 2064
  • Segített?: +56/-9
Re:Műanyag házas tolató kapcsoló csere (iB5 váltón)
« Reply #1 on: 2011 September 10, 22:17:10 pm »
Wow, szuper, remek, köszönjük, hogy vetted a fáradságot leírni! Még sok ilyet! :)
D.V.Zs.