Author Topic: klíma kapcsolása  (Read 12600 times)

a.gyula

  • Guest
klíma kapcsolása
« on: 2008 June 29, 05:19:00 am »
Az 1.4 TDCi-is Fiestámban manuális klima van.

Itt a nyár és nem győzöm kapcsolgatni.

Mitől digitális egy klíma.
Arra gondoltam, hogy egy mikrovezérlővel hőfok függvényében kapcsolgatnám a klima gombot.
Esetleg a keringetésgomb és a ventillátor sebességkapcsolója is bevonható a szabályozási körbe.

Kérdéseim:

A klima fiziológiai szabályozásához, milyen bemenő paramétereket figyelembe  véve, kapcsolgassuk a gombokat ?

A Fiesta vezetékezési rajza, vagy idevonatkozó részletei érdeklnének.

PL.: beállítom a szabályozómon a 22 fokot és kirelézem a klima nyomógombot, akkor digitális lesz-e a klímám ?

Próbálkozott-e valaki ilyesmivel, és van-e értelme ?

Kösz !

Offline viktorwrz

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1015
  • Segített?: +29/-3
Re: klíma kapcsolása
« Reply #1 on: 2008 June 29, 14:07:13 pm »
Többféle digitklíma létezik, a legújabbak már a ventillátor sebességét valamint a levegő irányát is szabályozzák. A minimum, hogy figyelik a befújt, a kinti és a benti hőmérsékletet, motorterhelést, rendszernyomást stb. Szóval, attól, hogy beraksz egy "hőkorlátot" a klímakapcsolóra attól még nem lesz digitális. Javaslom inkább, h tekerd el fullhidegről a gombot, és úgy próbáld meg használni. Vagy próbáld lassabb fokozatra állítani a ventit.
Egy OFF pözsón ON nekem bevált...
Eddigi autóim:
Ford Mondeo Turnier 1.8 Zetec '96
Renault Express 1.9D '93
MB E200 aut. 2.2CDi (123LE) '06
WV Polo 1.9SDi '96
MB E220 T aut. Avangarde 2.2CDi (143LE) '00
Ford Mondeo Turnier 1.8TD '97
Ford Fiesta 1.1c MK3 '89
Trabant 601S '89
Trabant 601S '87

Offline scampi

  • Az öreg róka
  • ****
  • Posts: 384
  • Segített?: +14/-7
Re: klíma kapcsolása
« Reply #2 on: 2008 June 29, 15:11:44 pm »
Az 1.4 TDCi-is Fiestámban manuális klima van.

Itt a nyár és nem győzöm kapcsolgatni.

Mitől digitális egy klíma.
Arra gondoltam, hogy egy mikrovezérlővel hőfok függvényében kapcsolgatnám a klima gombot.
Esetleg a keringetésgomb és a ventillátor sebességkapcsolója is bevonható a szabályozási körbe.

Kérdéseim:

A klima fiziológiai szabályozásához, milyen bemenő paramétereket figyelembe  véve, kapcsolgassuk a gombokat ?

A Fiesta vezetékezési rajza, vagy idevonatkozó részletei érdeklnének.

PL.: beállítom a szabályozómon a 22 fokot és kirelézem a klima nyomógombot, akkor digitális lesz-e a klímám ?

Próbálkozott-e valaki ilyesmivel, és van-e értelme ?

Kösz !

Én gondolkodtam már ilyesmin és egy nem túl bonyolult PIC alapu elektronikával ezt meg is lehetne oldani.

Amit figyel egy gyári digit klima amely szerintem a mikroprocesszoros vezérléstől lesz DIGIT :)

Külső hőmérséklet - szerintem elhagyható -
Belső hőmérséklet
Napszenzor - szerintem elhagyható -
Párologtató - klimaradiátor - hőfok - Szerintem elhagyható
Kilépő levegő hőfok - szerintem elhagyható -
Egyéb opciós funkciók - szerintem elhagyható -

A hőmérséklet a hideg és a meleg levegó keverékéből kerül előállításra.Azaz a középső gomb pl léptetőmotoros vezérlése. Ne felejtsük el a végállásokat hogy a rendszer tudja, hogy hol is van a gomb éppen. A klima OFF ON megoldás nagyon durva dolog lenne és valószínüleg igen komoly tűréssel működne.

A ventillátor a kívánt és a meglévő hőfok függvényében szabályozva, pl egy tirisztoros szabályzás. Nagy eltérés nagyobb sebesség kis eltérés kissebb de soha nem áll le a kívánt hőfok tartásához "alapjáraton" forog.

A fent - lent szabályzás a hőfok szempotjából elhagyható, talán beleférne még az is ha pl nagy eltérés van akkor szemből nyom , ha kicsi akkor lent és szemből ha süt nagyon a nap akkor fent és szemből.

A digit klímákban a kompresszor mindíg ON kivéve ECO mode! de akkor hideget nem adcsak a lehetőségei szerint próbálja kikeverni a levegőt, csak a rendszerben lévő nyomás kapcsolgatja.

A páramentesítő funkció: Fent fúj és klima ON nem teljesen hideg levegőt kap az ablak hanem egy picit langyosabbat.

A venti szintén mindíg ON
kb ennyi jutott eszembe

Ezeket a paramétereket figyelembe véve egy nem tól bonyolult vezérléssel szerintem ez megoldható, de akár a gomboka is fel lehetne cserélni egy LCD re és akkor miért ne TOUCHSCREEN :)))))))))))) na látom már megint kezdődnek az álmatlan éjszakáim, a gyere már aludni mondatok zúgnak a fülemben!!!! :))))))))))

Offline Kuti

  • Lacos
  • A mester
  • *****
  • Posts: 1743
  • Segített?: +33/-4
Re: klíma kapcsolása
« Reply #3 on: 2008 June 29, 20:57:47 pm »
Ráadásul ha ügyes vagy már a beépített cucra is ráküldheted, nem kell külön kijelző, de a helyedben főleg a tegnapi éjszakád után én azon gondolkodnék, hogy egy kamu előlapot hogy lehetne parkolás idejére feldobni a műszerfalra!
Astra vagy Fiesta!?
ui.: Saját helyesírási hibáimért előre kérek elnézést! :D

Offline scampi

  • Az öreg róka
  • ****
  • Posts: 384
  • Segített?: +14/-7
Re: klíma kapcsolása
« Reply #4 on: 2008 June 29, 21:09:11 pm »
már készül már kéééészül :))


lecsódoki

  • Guest
Re: klíma kapcsolása
« Reply #5 on: 2008 June 30, 20:03:47 pm »
Hello!
Nekem is 1.4 tdci van,manual klímával,nem is szerettem volna a digit változatot.Nagy meleg esetén lehűtöm az utasteret,a feleségem trikója a mérvadó,ha hegyesdik visszaveszek.Mielőtt elégedtlenkedni kezdenék,mindíg a Wartburgos időkre gondolok,mosolygom egyet és a mennyben érzem magam a kis békában...

a.gyula

  • Guest
Re: klíma kapcsolása
« Reply #6 on: 2008 July 01, 13:06:11 pm »
A trikóteszt tökéletes !

Munkám miatt sokat utazok egyedül és a saját trikómra még nem sikerült gerjednem.

Scampi hozzászólására reagálva. Kösz az ötleteket. Én is PIC-kekben gondolkozom. A 16F877 és 16F628 IC-kel gyakorlatilag mindent meg tudok oldani.

A léptetőmotoros megoldás tökéletes lenne, de házi eszközökkel egy barkács megoldás lenne.

Én csak a kapcsolókkal és nyomógombokkal kezelhető (venti,ON,belső levegő) egységekre gondoltam.
Hőfokmérés, LCD kezelése, kimenetek kezelése részemről rutin feladatok.

Fő problémám, hogy nincs egy vezetékezési rajzom az autóról, vagy a klima részleteiről.
Ha tudnám pontosan:
- mit kell mérnem
- mit kell kapcsolnom
- mely kapcsolót, hogy iktathatom ki, vagy relézhetem ki
- hogy férjek hozzá

A többi program és kézügyeség kérdése.

Ha valaki szintén PIC-ben utazó Fiestás, szívesen konzultálnék vele.

Üdv a.gyula



Offline scampi

  • Az öreg róka
  • ****
  • Posts: 384
  • Segített?: +14/-7
Re: klíma kapcsolása
« Reply #7 on: 2008 July 01, 14:32:29 pm »
A trikóteszt tökéletes !

Munkám miatt sokat utazok egyedül és a saját trikómra még nem sikerült gerjednem.

Scampi hozzászólására reagálva. Kösz az ötleteket. Én is PIC-kekben gondolkozom. A 16F877 és 16F628 IC-kel gyakorlatilag mindent meg tudok oldani.

A léptetőmotoros megoldás tökéletes lenne, de házi eszközökkel egy barkács megoldás lenne.

Én csak a kapcsolókkal és nyomógombokkal kezelhető (venti,ON,belső levegő) egységekre gondoltam.
Hőfokmérés, LCD kezelése, kimenetek kezelése részemről rutin feladatok.

Fő problémám, hogy nincs egy vezetékezési rajzom az autóról, vagy a klima részleteiről.
Ha tudnám pontosan:
- mit kell mérnem
- mit kell kapcsolnom
- mely kapcsolót, hogy iktathatom ki, vagy relézhetem ki
- hogy férjek hozzá

A többi program és kézügyeség kérdése.

Ha valaki szintén PIC-ben utazó Fiestás, szívesen konzultálnék vele.

Üdv a.gyula




Szerintem annyira egyszerü a kapcsolódoboza , hogy barkácsmegoldásnál mindenképpen jobb lenne :) nekem pl van olyan léptetőm ami 1-1 ben illeszkedik a hideg-meleg kapcsolótengelyére, a fent-lent szabályzó pedig egy vastagabb rugó-bowden segítségével eleve a forgó mozgást viszi át.

Ha gondolod én megoldom a: mit kell mérni kapcsolni forgatni és a kapcsoló doboz átalakítása feladatot, te meg a nyák és a programozást, no meg az elektronika tervezését. - beültetni programozni én is tudnám de a hello nál messzebb még nem jutottam önálló programozásban :)

Offline Kuti

  • Lacos
  • A mester
  • *****
  • Posts: 1743
  • Segített?: +33/-4
Re: klíma kapcsolása
« Reply #8 on: 2008 July 01, 17:38:25 pm »
khmmm! ha kész enyimibe is brehálhattok! :D
Astra vagy Fiesta!?
ui.: Saját helyesírási hibáimért előre kérek elnézést! :D

Offline sdavid

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1317
  • Segített?: +60/-23
Re: klíma kapcsolása
« Reply #9 on: 2008 July 01, 17:41:42 pm »
Én is jelentkeznék :) Ja és egy olyan LCD-s cuccot is elfogadnék, Scampi :D  :P :P :P

Na, de majd a zene miatt kereslek szerintem ma pm-ben

a.gyula

  • Guest
Re: klíma kapcsolása
« Reply #10 on: 2008 July 01, 19:08:40 pm »
Szia SCAMPI !

Amennyiben látsz fantáziád a dolgokban, beszélhetünk róla.
Én PICkes, LCD vezérlő, program, nyák  kérdésében partner vagyok.
A mechanikai kivitelezés és a kapcsolási rajz kérdése részemről a probléma.

Ha gondolod akár emilben, vagy telefonon is konzultálhatunk, mert ez a fórum, nem az ilyen szintű megbeszélésekről szól.

Üdv a.gyula

Gaben

  • Guest
Re: klíma kapcsolása
« Reply #11 on: 2008 July 01, 20:27:49 pm »
Nekem ez kínai amiről beszéltek itt. ;D De nekem ezért van digit klímám :)
Üdv.

Offline sUdYe

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2978
  • Segített?: +68/-13
  • Ford fanaticccc! Cabrio őrült :D PDF
Re: klíma kapcsolása
« Reply #12 on: 2008 July 01, 21:42:49 pm »
Szia SCAMPI !

Amennyiben látsz fantáziád a dolgokban, beszélhetünk róla.
Én PICkes, LCD vezérlő, program, nyák  kérdésében partner vagyok.
A mechanikai kivitelezés és a kapcsolási rajz kérdése részemről a probléma.

Ha gondolod akár emilben, vagy telefonon is konzultálhatunk, mert ez a fórum, nem az ilyen szintű megbeszélésekről szól.

Üdv a.gyula

de dokumentáljátok pls :D kiváncsiak vagyunk rá :)

Offline scampi

  • Az öreg róka
  • ****
  • Posts: 384
  • Segített?: +14/-7
Re: klíma kapcsolása
« Reply #13 on: 2008 July 01, 22:04:41 pm »
Szia SCAMPI !

Amennyiben látsz fantáziád a dolgokban, beszélhetünk róla.
Én PICkes, LCD vezérlő, program, nyák  kérdésében partner vagyok.
A mechanikai kivitelezés és a kapcsolási rajz kérdése részemről a probléma.

Ha gondolod akár emilben, vagy telefonon is konzultálhatunk, mert ez a fórum, nem az ilyen szintű megbeszélésekről szól.

Üdv a.gyula

Hello bármelyik lehetőség megfelel, de inkább nyissunk neki egy topic ot mert biztos hogy van, lesz rá érdeklődő. Ott legalább nyomonkövetheti a dolgokat, akit érdekel.

Az új topic mindjárd kezdődhet a feladatokkal azaz mit kell tudni a mi kis digit klímánknak.

Természetesen mail ben skype on msn en is konzultálhatunk, aztán az eredmény majd bekerül ide.

ui: a front end programom ami most van az autóban tudja kezelni a welleman K8585 kártyáját, talán azzal is lehet valamit kezdeni igaz csak off on funkciók vannak. Ezért inkább csomagtér nyitásra alkalmas a monitorról :)

üdv


Offline Kuti

  • Lacos
  • A mester
  • *****
  • Posts: 1743
  • Segített?: +33/-4
Re: klíma kapcsolása
« Reply #14 on: 2008 July 01, 22:12:57 pm »
szerintem maradhat benne a témában ez az irpományotok, max jobban odafigyelünk, hogy takarítsuk a fölös hozzászólásokat!
Astra vagy Fiesta!?
ui.: Saját helyesírási hibáimért előre kérek elnézést! :D