Author Topic: Km/h-óra és fordulatszámmérő  (Read 4511 times)

fiesta1980

  • Guest
Km/h-óra és fordulatszámmérő
« on: 2009 August 05, 15:28:49 pm »
Üdv,

Kérdésem lenne, hogy a km/h egységnél a sebességmérő nem működik ( a spirál be van dugva) mi szokott elromlani? Maga az óraegység vagy a spirál?

Kérdésem továbbá, hogy a fordulatszámmérő honnan veszi a jelet?

Mk4, 1997.02, 1.25 Zetec

Offline bull84

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1241
  • Segített?: +42/-0
Re: Km/h-óra és fordulatszámmérő
« Reply #1 on: 2009 August 05, 16:04:31 pm »
Hali én mikor szétszedtem  véletlenül rosszul raktam össze és a spirál kicsúszott az órából de a rögzittő a helyén maradt! Próbáld meg lekötni a váltóról utánna erősen nyomd bele az órába és a váltó felőli részén tekergesd elvileg mozognia kell a mutatónak! A fordulatszámmérő szerintem a főtengely forgását nézi!

HerrHerke

  • Guest
Re: Km/h-óra és fordulatszámmérő
« Reply #2 on: 2009 August 07, 18:58:16 pm »
Sziasztok!
A témát újra elővettem, mert a régiben végül is nem volt megoldás.
Tehát a probléma a következő: nincs fordulatszámmérő, de szeretnék. Tehát bontóban veszek egy olyan műszeregységet amiben van és kicserélem. Ezt már volt aki megtette (viktorwrz http://www.fordfiestaklub.hu/component/option,com_smf/Itemid,95/topic,335.0/), de nem mért jól (kb. felét mutatta). Ha azóta történt változás, vagyis sikerült bekötni, akkor kérném a megoldást, mert én is szeretném megcsinálni. Ötletem van, de elöbb szeretném az tapasztaltabbak véleményét kikérni.


Offline dejdo

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 31
  • Segített?: +0/-0
Re: Km/h-óra és fordulatszámmérő
« Reply #3 on: 2009 August 07, 19:13:22 pm »
attol fugg mijen a motorod!pl a benzineseknél, a karbisoknál az ora a gyujtásszámot méri,az injektorosoknál (pl efi) a számitogép számolja a fordulatot és adja le a jelet az orának!a dizeleket nem ismerem!

Offline dejdo

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 31
  • Segített?: +0/-0
Re: Km/h-óra és fordulatszámmérő
« Reply #4 on: 2009 August 07, 19:19:24 pm »
motortol függ!
neked mijen van?attol is függ hogy mijen ora kell rá!mert nem mindeggyik ugyanazt a jelet méri!
ha pl cvh annál simán a trafora kell kötni a fordulatszámmérőt,meg adni neki 1 áramot,testet!és kész!
nekem pl 1,6 cvh van,én simán rátettem 1 1500ös zsiguli fordulatszámmérőt!

HerrHerke

  • Guest
Re: Km/h-óra és fordulatszámmérő
« Reply #5 on: 2009 August 07, 19:32:42 pm »
A kérdés jó, én kimondottan az EDIS-re gondoltam. A gyujtótrafósnál értelemszerű a bekötés, úgy ahogy leírtad.

HerrHerke

  • Guest
Re: Km/h-óra és fordulatszámmérő
« Reply #6 on: 2009 August 07, 22:51:55 pm »
Az EDIS gyújtótekercse 2db, közös házban elhelyezett tekercsből áll. Minden tekercs két hengert lát el. Amikor az egyik hengerben éppen meggyújtja a keveréket, a másik hengerben kipufogó ütem zajlik. Egy főtengely fordulattal később ugyan ez történik csak fordítva. A kipuff ütemben leadott szikrának semmilyen hatása nincsen. Okos megoldás nem? ;)
Szóval, ha csak az egyik tekercsről vesszük le a vezérlőjelet, akkor a műszer a valós fordulatszám felét mutatja csak. Tehát mindkét tekercs jelére szükségünk van. Ennek elvi megoldását a következő rajz mutatja:


[a csatolmány törölve]

HerrHerke

  • Guest
Re: Km/h-óra és fordulatszámmérő
« Reply #7 on: 2009 August 07, 23:02:04 pm »
Csak kiegészítésként: igaz hogy a diódákat a rajzon a tekercsek csatlakozójára kötöttem, de a valóságban természetesen a vezérlő 10-es és 12-es csatlakozójára kötném.
Kipróbálja valaki? :blob7:

Offline dejdo

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 31
  • Segített?: +0/-0
Re: Km/h-óra és fordulatszámmérő
« Reply #8 on: 2009 August 08, 08:01:35 am »
ijenkor nem a trafora kell kotni hanem asszem az edisre?meg ijenkor másfajta ora is kell ami nem a gyujtást méri!
általában minden fordba be van kötve a fordularszámmérőnek 1 kábel ami valahol végetér valamelyik csatinál ha nincs benne!
ez általába 1 világos zöld szinű kábel szokott lenni!

RyAn

  • Guest
Re: Km/h-óra és fordulatszámmérő
« Reply #9 on: 2009 August 08, 09:15:32 am »
1topic bőven elég a fordulatszámmérőnek!

Offline DVZs

  • Adminisztrátor
  • *****
  • Posts: 2064
  • Segített?: +56/-9
Re: Km/h-óra és fordulatszámmérő
« Reply #10 on: 2009 August 08, 11:44:32 am »
Valóban, ezért össze is vontam. Csak akkor nyissunk új topicot, ha tényleg nincs olyan téma.
D.V.Zs.

HerrHerke

  • Guest
Re: Km/h-óra és fordulatszámmérő
« Reply #11 on: 2009 August 08, 14:30:26 pm »
Dejdo hozzászólása elgondolkodtatott, találtam is valamit. Lehet, hogy ez lesz a megoldás? Végülis ésszerű, hogy az EDIS rendelkezik a tudással a ford.számról. Ebben az esetben az EDIS 11-es pontja lehet a megoldás.


[a csatolmány törölve]

Offline dejdo

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 31
  • Segített?: +0/-0
Re: Km/h-óra és fordulatszámmérő
« Reply #12 on: 2009 August 08, 17:40:31 pm »
tom már tul sokat irkálok,de azért irom ismét netán igazad van herrherke, csak nehogy rossz orával mérd!
csak azert irom mert eleinte én se tudtam hogy lehet rákötni a ford.mérőt csak kisérletezgettem több,kevesebb sikerrel,és csak azert mert nem megfelelő orát használtam!(nem ugyanazt a jelet mérte)