Author Topic: Fojtószelep tisztítás menete  (Read 17085 times)

Offline czizso

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 44
  • Segített?: +0/-0
Fojtószelep tisztítás menete
« on: 2013 September 21, 09:44:45 am »
Sziasztok!

Van egy Ford Fiesta Fresh Plus-szom, 2008. 04.havi, 1.25 benzines, és a fojtószelepet kellene kitisztítanom. Alapjáraton rángat egy kicsit hidegen és melegen is. A gyertyák jók, megy minden henger, levegőszűrő OK, olaj most lett cserélve. Azt olvastam, hogy érdemes kicserélni az üzemanyagszűrőt, illetve kipucolni a fojtószelepet is. Állítólag nem egy bonyolult művelet.

Abban kellene a segítségetek, hogy hol találom a fojtószelepet, mennyire bonyolult feladat a tisztítása, s főleg, hogy mi a tisztítás menete? Jó lenne ha képek is lennének a leíráshoz.

Előre is köszi mindenkinek.

Offline ebédfuti

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 48
  • Segített?: +2/-0
Re:Fojtószelep tisztítás menete
« Reply #1 on: 2013 September 21, 14:19:27 pm »
Szia. A kiszerelést, a tisztítást megúszod szerintem párezer forintból, ezért én szakemberre bíznám (bíztam).
A tisztítás véleményem szerint mechanikusan nem igazán elégséges, én ultrahangos tisztítófürdőben tisztíttattam ki, s olyan szép lett mint az új. Miskolcon tudok ajánlani szerelőt, más városban sajnos nincs ismeretségem.....

Offline fiesta2002

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1087
  • Segített?: +75/-0
Re:Fojtószelep tisztítás menete
« Reply #2 on: 2013 September 23, 12:18:20 pm »
Sziasztok!

Van egy Ford Fiesta Fresh Plus-szom, 2008. 04.havi, 1.25 benzines, és a fojtószelepet kellene kitisztítanom. Alapjáraton rángat egy kicsit hidegen és melegen is. A gyertyák jók, megy minden henger, levegőszűrő OK, olaj most lett cserélve. Azt olvastam, hogy érdemes kicserélni az üzemanyagszűrőt, illetve kipucolni a fojtószelepet is. Állítólag nem egy bonyolult művelet.

Abban kellene a segítségetek, hogy hol találom a fojtószelepet, mennyire bonyolult feladat a tisztítása, s főleg, hogy mi a tisztítás menete? Jó lenne ha képek is lennének a leíráshoz.

Előre is köszi mindenkinek.

Ha az alapjárati fordulatszám normális, elektromos fogyasztók (pl. ablakfűtés) vagy a klíma bekapcsolásakor visszaáll az eredeti értékre (vagy kicsivel fölé), akkor az alapjárati szabályozásod rendben van.

A fojtószelepnek és az alapjárati szabályzásnak nem feladata (nem is képes rá), hogy egy-egy kimaradás miatti rángatást megszüntessen.  

Szerintem a fojtószeleptisztítástól nem fog a rángatás javulni.

Egyébként mennyire rángat? Éppen, hogy észrevehető?
« Last Edit: 2013 September 23, 12:32:34 pm by fiesta2002 »
Mk6 1.3 benzin

Offline 52a52a

  • Látott már fiestát
  • ***
  • Posts: 59
  • Segített?: +2/-0
Re:Fojtószelep tisztítás menete
« Reply #3 on: 2013 September 23, 19:23:36 pm »
Érdemes megnézni a vákuumcsöveket is egy idő után elfáradnak. (nekem hosszában volt elrepedve a cső)
Ford Fiesta MK6 1,25 Benzin (2004)

Offline czizso

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 44
  • Segített?: +0/-0
Re:Fojtószelep tisztítás menete
« Reply #4 on: 2013 September 23, 19:28:06 pm »
Azóta kicsit okosabb lettem, ugyanis felgyulladt egy figyelmeztető lámpa is a műszerfalom. Ismerősöm kiolvasta a hibakódot, amely P0303 volt. Ez a neten fellelhető adatok alapján: 3. hengernél gyújtáskimaradás.

Megcseréltem a 2. és 3. henger gyetyáit, a hibát akkor is a 3. hengernél írta. Ha lehúzom a 3. hengerről a pipát, akkor jól érzékelhetően megváltozik a motorhang, ha visszadugom akkor visszaáll normálishoz közelire (normálisra ugye azért nem, hiszen itt jelzi a hibát).

Ajánlották még a benzinszűrő cseréjét, illetve a benzinbe keverhető injektor-tisztító adalékot.
Hol kereshető még a hiba?

Offline ebédfuti

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 48
  • Segített?: +2/-0
Re:Fojtószelep tisztítás menete
« Reply #5 on: 2013 September 23, 20:16:00 pm »
Szerintem első körben, gyújtókábel csere, esélyes hogy az okozza a hibát, s olcsóbb is mint a trafó, ami a következő lenne a sorban. Egyébként azok az apró szabálytalanságok az alapjáratban, ami nem rángatás, csak éppen érezhető hogy megremeg amikor nem kéne, nekem nem tűnt el, sem a tisztítás, sem a komplett gyújtásrendszer cseréje után sem, tehát valami még nem az igazi.....

Offline 52a52a

  • Látott már fiestát
  • ***
  • Posts: 59
  • Segített?: +2/-0
Re:Fojtószelep tisztítás menete
« Reply #6 on: 2013 September 24, 06:39:12 am »
Azóta kicsit okosabb lettem, ugyanis felgyulladt egy figyelmeztető lámpa is a műszerfalom. Ismerősöm kiolvasta a hibakódot, amely P0303 volt. Ez a neten fellelhető adatok alapján: 3. hengernél gyújtáskimaradás.

Megcseréltem a 2. és 3. henger gyetyáit, a hibát akkor is a 3. hengernél írta. Ha lehúzom a 3. hengerről a pipát, akkor jól érzékelhetően megváltozik a motorhang, ha visszadugom akkor visszaáll normálishoz közelire (normálisra ugye azért nem, hiszen itt jelzi a hibát).

Ajánlották még a benzinszűrő cseréjét, illetve a benzinbe keverhető injektor-tisztító adalékot.
Hol kereshető még a hiba?

A gyújtáshibának semmi köze a benzinszűrőhöz. Cserélj gyertyakábeleket, ahogy ebédfuti ajánlotta. (Nem állt a hengerek között a víz, vagy nem volt rozsdás a gyertya külseje ?)
Ford Fiesta MK6 1,25 Benzin (2004)

Offline fiesta2002

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1087
  • Segített?: +75/-0
Re:Fojtószelep tisztítás menete
« Reply #7 on: 2013 September 24, 12:15:41 pm »
Azóta kicsit okosabb lettem, ugyanis felgyulladt egy figyelmeztető lámpa is a műszerfalom. Ismerősöm kiolvasta a hibakódot, amely P0303 volt. Ez a neten fellelhető adatok alapján: 3. hengernél gyújtáskimaradás.

Megcseréltem a 2. és 3. henger gyetyáit, a hibát akkor is a 3. hengernél írta. Ha lehúzom a 3. hengerről a pipát, akkor jól érzékelhetően megváltozik a motorhang, ha visszadugom akkor visszaáll normálishoz közelire (normálisra ugye azért nem, hiszen itt jelzi a hibát).

Ajánlották még a benzinszűrő cseréjét, illetve a benzinbe keverhető injektor-tisztító adalékot.
Hol kereshető még a hiba?

Ezekben a Fordokban úgynevezett parazita gyújtás van: a 2. és 3. henger gyertyái sorba vannak kötve az egyik szekunder tekercs két végére és egyszerre gyújtanak.
Az áramkör: trafó, kábel, gyertya, motortest, gyertya, kábel, trafó.

Ha a trafó hibás és a szekunder tekercs a 3. henger kimenete közelében húz át, akkor mindig a 3, hengerben lesz gyújtáskimaradás, hiába cseréled a gyertyát, vagy a kábelt.

Cseréld meg a 2. és 3. henger kábeleit a trafón!!!
Ha a hiba átvándorol a 2. hengerre, akkor trafóhiba.

Fontos: A pipákat még tesztelés céljából sem szabad lehúzni a gyertyákról, mert akkor a másik gyertya árama csak a trafó belsejében tud záródni és tönkremegy a trafó. Ha lehúzol egy pipát, a motortesthez kell  rövidre zárni.

Hasonló okokból trafócsere esetén a gyertyákat és a kábeleket is szokták cserélni, mert ha valamelyik szakadt, tönkremegy az új trafó is.
Kábelcsere helyett esetleg elegendő, ha megméred az ellenállását és közben hajlítgatod.



« Last Edit: 2013 September 24, 12:24:05 pm by fiesta2002 »
Mk6 1.3 benzin

Offline fiesta2002

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1087
  • Segített?: +75/-0
Re:Fojtószelep tisztítás menete
« Reply #8 on: 2013 September 24, 12:26:33 pm »
Szerintem első körben, gyújtókábel csere, esélyes hogy az okozza a hibát, s olcsóbb is mint a trafó, ami a következő lenne a sorban. Egyébként azok az apró szabálytalanságok az alapjáratban, ami nem rángatás, csak éppen érezhető hogy megremeg amikor nem kéne, nekem nem tűnt el, sem a tisztítás, sem a komplett gyújtásrendszer cseréje után sem, tehát valami még nem az igazi.....

Nekem is van ilyen alig észrevehető megremegés. Szerintem ezzel nem érdemes foglalkozni.
Talán valami rezonancia lehet.
Mk6 1.3 benzin

Offline czizso

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 44
  • Segített?: +0/-0
Re:Fojtószelep tisztítás menete
« Reply #9 on: 2013 September 24, 19:02:51 pm »
Üzemanyagszűrő csere megtörtént, de sajnos a hibajelenség továbbra is fenn áll. Azért az "alig észrevehető"-től jobban remeg, inkább rángat. Most megyek tovább, ma megrendeltem a 3. hengerhez a gyújtókábelt. Remélem, tényleg csak ennyi vaja lesz.

Fiesta2002: Valóban nem okoz gondot, ha megcserélem a 2. és a 3. henger kábeleit a trafón??

Offline fiesta2002

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1087
  • Segített?: +75/-0
Re:Fojtószelep tisztítás menete
« Reply #10 on: 2013 September 25, 11:25:41 am »
...Azért az "alig észrevehető"-től jobban remeg, inkább rángat. ...
"Nekem is van ilyen alig észrevehető megremegés. Szerintem ezzel nem érdemes foglalkozni."
Ezt ebédfutinak írtam. A Te autódban égéskimaradás hibajelzés van.
Azzal törődni kell, mert tönkremehet a katalizátor.

Fiesta2002: Valóban nem okoz gondot, ha megcserélem a 2. és a 3. henger kábeleit a trafón??
Szerintem nem. Itt egy kapcsrajz, Te is eldöntheted.  :)
Mk6 1.3 benzin

Offline czizso

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 44
  • Segített?: +0/-0
Re:Fojtószelep tisztítás menete
« Reply #11 on: 2013 September 26, 18:05:20 pm »
Megtisztelő a feltételezés, hogy ez a kapcs. rajz nekem mond bármit is :)

Offline czizso

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 44
  • Segített?: +0/-0
Re:Fojtószelep tisztítás menete
« Reply #12 on: 2013 September 26, 18:07:02 pm »
Ma megtörtént a 3. henger gyújtókábelének a cseréje is egy újra, de a hibajelenség továbbra is ugyanaz :(

Nem maradt más választásom, csak a szakszervíz :(

Offline czizso

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 44
  • Segített?: +0/-0
Re:Fojtószelep tisztítás menete
« Reply #13 on: 2013 September 28, 15:42:52 pm »
Megvan a hiba! El sem fogjátok hinni!!

Az a k...va gyújtógyertya volt rossz a 3. hengerben. Azért hihetetlen számomra, mert a több mint egy hetes hibakeresés során kétszer is megcseréltem a gyertyát másik hengerben lévőkkel, s a hiba sosem vándorolt át másik hengerbe, mindig a 3. hengert mutatta a hibakód!!!

Ma pusztán kíváncsiságból egy ismerősöm kicsierélte egy kb. 3-4 éves, használt gyertyára, s láss csodát: működik mind a 4 henger :)

Csak megjegyezném, hogy a rossz gyertyát és másik 3 társát kb. 5 ekm-rel ezelőtt tettem bele, új, gyári gyertyaként.