Author Topic: Fékfolyadék csere  (Read 18341 times)

Offline fiesta2002

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1087
  • Segített?: +75/-0
Fékfolyadék csere
« on: 2007 October 29, 13:01:26 pm »
Szakszervízben cseréltettem a fékfolyadékomat (munkadíj 0,4óra=2800Ft + 1liter Ford Super DOT4=2200Ft).
Gondoltam leírom, hogy történt, mert egy kicsit eltért a szokásos gyakorlattól.

Előkészületek:
1. Leszívták a régi folyadékot a tartályból és feltöltötték újjal.
2. A szerelő zárt kulccsal meglazította a levegőztető csavart. (Elöl kezdte, mert szerinte az első és hátsó külön fékkörön van. Szerintem jobb a legtávolabbi ponton, vagyis balra hátul kezdeni.)
3. A levegőztetőre csatlakoztatott egy benzincsövet (nem átlátszó !!!!), melynek végén egy átlátszó műa. palack volt. A cső a teljes eljárás során nem ért le a palackban levő folyadékba.

Csere kerekenként:
4. Az egyik szerelő megnyitotta a levegőztetőt, a másik 5-öt pumpált. A palackba csorgott egy kis folyadék.
5. A szerelő lezárta a levegőztetőt és azt mondta a másiknak: pumpáld fel és tartsd lenyomva. Majd rövid időre megnyitotta a levegőztetőt mialatt a pedál nyomva volt. Egy kis folyadék kifröcskölt, és gondolom magával sodorta a buborékokat.
6. Ezt megismételték 3-szor minden keréken, minden kerék után feltöltve a tartályt és elfogyott kb 0,5 liter fékfolyadék.
7. Ekkor mondtam, hogy mivel nem lehet látni, hogy friss-e a kijövő folyadék, kérek még egy fél litert és ismételjék meg az egészet.

Kuplung folyadékcsere:
8. Utána megkértem, hogy a kuplung hidraulika hengerben is cseréljék le a folyadékot. (Kemény vagyok, mint a Rolling Stones  ;)).
9. A szerelő rácsatlakoztatta a csövet a kuplung működtető munkahenger levegőztetőjére és megnyitotta a csavart. Azt mondta, hogy pumpálni veszélyes, mert a dugattyú leragadhat a szélső helyzetben. Viszont nem is kell, mert elegendő várni. És kb. 10 perc alatt ki is csorgott 1 deci folyadék. Ezután lezárta a csavart. (A kuplung ki tudja magát levegőzni, ha egy kis levegő belekerül.) Feltöltötte és lezárta a tartályt.

Így csinálja a szakszervíz. Nem bonyolult, de két ember kell hozzá.
Az egyetlen probléma a beragadt levegőztető csavarok meglazítása. Csak zárt kulcsot szabad használni!
Én még annyit módosítanék, hogy a cső legyen átlátszó, hogy lássuk, mikor jön a friss folyadék és a cső mindíg érjen bele a palackban levő lébe.

Sok sikert a házi megvalósításhoz és várom a kommenteket.  ;)

« Last Edit: 2007 October 29, 13:09:56 pm by fiesta2002 »
Mk6 1.3 benzin

Offline viktorwrz

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1015
  • Segített?: +29/-3
Re: Fékfolyadék csere
« Reply #1 on: 2007 October 29, 16:53:24 pm »
Ez szerintem minden autónál így van szóval módosítom a topik címét. Múltkor fékcsőcsere után ugyanígy csináltam MK3-nál is ;)
Eddigi autóim:
Ford Mondeo Turnier 1.8 Zetec '96
Renault Express 1.9D '93
MB E200 aut. 2.2CDi (123LE) '06
WV Polo 1.9SDi '96
MB E220 T aut. Avangarde 2.2CDi (143LE) '00
Ford Mondeo Turnier 1.8TD '97
Ford Fiesta 1.1c MK3 '89
Trabant 601S '89
Trabant 601S '87

Offline sUdYe

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2978
  • Segített?: +68/-13
  • Ford fanaticccc! Cabrio őrült :D PDF
Re: Fékfolyadék csere
« Reply #2 on: 2007 October 29, 18:54:35 pm »
ez így szép és jó, a "szakszervizest" lenyakaztam volna ha így csinálja a kocsimat... 1. ahogy mondtad a cső legyen átlátszó és nem azért mert a régi folyadékot kell látni hanem a buborékokat.
2. én keveslem azt az egyszer 5 pumpálást és utána hosszan nyomást, mi 3-4 szer szoktuk megcsinálni, kábé akkor ürül ki teljesen bubimentesre tapasztalatom szerint. én magam szoktam csinálni tényleg kell hozzá két ember, ha nincs vákuumos légtelenítőd :) ami szívja a fékfolyadékot a légtelenítőn keresztül és nem kell pumpálni. a pedállal. :) csináltam már pár autón ezt ezért nem vinném szervizbe a kocsit :) mint amúgy szinte semmiért, csak akkor ha már 3 hete nem bírok vele mit kezdeni. :) (OFF: tényleg LADA gyújtáshoz ért valaki közületek? (rotoros mechanikus), kicsit elakadtunk haverommal benne :D ON)

hidas69

  • Guest
Re: Fékfolyadék csere
« Reply #3 on: 2007 October 30, 10:19:24 am »
A Lada melyik részénél van gond? Egy kicsit pontosíts...lehet tudok segíteni:)

Offline fiesta2002

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1087
  • Segített?: +75/-0
Re: Fékfolyadék csere
« Reply #4 on: 2007 October 30, 12:04:32 pm »
...
2. én keveslem azt az egyszer 5 pumpálást és utána hosszan nyomást, mi 3-4 szer szoktuk megcsinálni, kábé akkor ürül ki teljesen bubimentesre tapasztalatom szerint. ...

Ahogy a 6.os pontban írtam, ők is 3x csinálták minden keréken. Tehát ez szerencsére egybeesik a Te tapasztalatoddal.  ;)

Lehet, hogy a gyújtás problémára másik topikot kéne nyitni, mert ha valaki később keresi, itt nem fogja megtalálni.  :)
« Last Edit: 2007 October 30, 12:06:58 pm by fiesta2002 »
Mk6 1.3 benzin

hidas69

  • Guest
Re: Fékfolyadék csere
« Reply #5 on: 2007 November 04, 15:47:38 pm »
...ha megvan a másik topic akkor megyek oda:) :notworthy:

tibi007

  • Guest
Re: Fékfolyadék csere
« Reply #6 on: 2008 April 03, 16:51:12 pm »
Sziasztok!
Nemtudtam h hova írjam, azért írom ide...:)
Szeretnék szervo olajat cserélni, mert minimum alá csökkent a szint, és elég rosszul is néz ki  a lötty benne, valamint kezd búgni... Tud valaki valamit, h hogy cseréljek szervoolajat?? Mennyi bele a lötty? Légtelenítés?

köszi:)

tibi007

  • Guest
Re: Fékfolyadék csere
« Reply #7 on: 2008 April 04, 10:42:49 am »
Senki nem tud segíteni?? ??? :'(

Amadeusboy

  • Guest
Re: Fékfolyadék csere
« Reply #8 on: 2008 April 04, 11:50:59 am »
Sziasztok!
Nemtudtam h hova írjam, azért írom ide...:)
Szeretnék szervo olajat cserélni, mert minimum alá csökkent a szint, és elég rosszul is néz ki  a lötty benne, valamint kezd búgni... Tud valaki valamit, h hogy cseréljek szervoolajat?? Mennyi bele a lötty? Légtelenítés?

köszi:)

Hívj fel egy szervízet és érdeklődj náluk. Cromaxnál tuti segítenek.

Offline scampi

  • Az öreg róka
  • ****
  • Posts: 384
  • Segített?: +14/-7
Re: Fékfolyadék csere
« Reply #9 on: 2008 April 23, 14:27:59 pm »
Sziasztok!
Nemtudtam h hova írjam, azért írom ide...:)
Szeretnék szervo olajat cserélni, mert minimum alá csökkent a szint, és elég rosszul is néz ki  a lötty benne, valamint kezd búgni... Tud valaki valamit, h hogy cseréljek szervoolajat?? Mennyi bele a lötty? Légtelenítés?

köszi:)

Hello

Lehet hogy már késő de azért leírom - ha búg akkor lehet hogy ott már nagyobb a gond a csúnya olaj szín is ezt sugallja - amúgy egyszerüen leengeded a csatlakozóknál - kormánymű - ha nincs leengedő csavar, ha szükséges tiszta olajjal átmosni és újra feltölteni - légteleníteni nem kell - a szintet ellenőrizni kis idő eltelltével.

üdv

ui: a szervószívattyú okozhat búgást de akkor már valami csúnyán megkopott - persze ezt hallani kellene hogy biztos legyen -

b0rZ

  • Guest
Re: Fékfolyadék csere
« Reply #10 on: 2008 August 17, 18:35:37 pm »
 ::) hali

szervóolaj ha normál helyen veszed akkor 950-900 Ft/l ezek dextron 2 esek a dextron 3 szervó olaj 300-400 ft al drágábbak !

Offline fiesta2002

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1087
  • Segített?: +75/-0
Re:Fékfolyadék csere
« Reply #11 on: 2011 November 22, 16:02:47 pm »
Egy kis update:

A hétvégén lecseréltem a fékfolyadékot.

Az új szerelőmtől kaptam egy tippet, hogy elegendő nyomni és felengedni a fékpedált, nem kell közben nyitni-zárni a levegőztető csavart.

És tényleg, így is ki lehet pumpálni a fékolajat és elég hozzá 1 ember.
Az utolsó lenyomás után a legmélyebb pozíciójában kitámasztottam a pedált és úgy zártam a levegőztető csavart.

Más:
Óvatosságból tettem a fékpedál alá egy deszkát, hogy nehogy valamelyik dugattyú a túlzott kitérés miatt beragadjon.
Mk6 1.3 benzin