Author Topic: Vezérműszíj csere otthon.  (Read 30478 times)

Offline buksika

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 21
  • Segített?: +0/-1
Vezérműszíj csere otthon.
« on: 2014 June 20, 15:08:59 pm »
Sziasztok!
Szeretném kicserélni a vezérműszíjat, de lenne néhány kérdésem. Az autó ford fiesta 1.4 comfort benzines 2004-es 16 szelepes motorkód:FXJB4B84685. A vezérlés rögzítő méretei érdekelnének, a laposvas vastagsága, valamint a főtengely pozíció csavar méretei, hossz, illetve átmérő és, hogy milyen hosszan van leesztergályozva. A főtengely vezérműszíj tárcsa ékes-e vagy a hosszbordás szíj levétele után szabadon elforog? A főtengely vezérműszíj tárcsa csavar lelazításához, hogyan kell a megakasztani a főtengelyt, hogy ne forogjon el mivel nincs légkulcs. A választ előre is köszönöm. Üdv.

Offline Gyikusz

  • Megszállott fiestás
  • ***
  • Posts: 314
  • Segített?: +16/-0
Re:Vezérműszíj csere otthon.
« Reply #1 on: 2014 June 20, 21:23:42 pm »
Szia!!

Ha rám hallgatsz nem kezdesz neki mert sok tapasztalt szerelőnek is bele tőrt a bicska.Persze csak akkor mondom ezt ha nincs tapasztalatod benne.
Vezérlés rögzítőt amúgy bérelhetsz unix vagy bárdiból. Nem csak a főtengely nem ékes hanem a vezérműtengelyek sem.
A főtengely csavar 180Nm re van lehúzva igen csak combos lesz légkulcs nélkül. Amúgy kiveszed az önindítót és ott is egy lószerszámmal tudod megakasztani. Ékszíj pl ilyenkor cserés mivel nincs feszítő benne hanem sztrecsiszíjas, azt is könnyű megsérteni. De ha ennek ellenére meg akarod csinálni akkor írj és segítek, de ha pesti vagy akkor vállalom a cseréjét. 

Offline buksika

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 21
  • Segített?: +0/-1
Re:Vezérműszíj csere otthon.
« Reply #2 on: 2014 June 21, 10:36:43 am »
Szia! Köszönöm a válaszod. Én magam is műszaki ember vagyok. Már cseréltem más típusú autókban vezérműszíjat, ezeknél a pozíció jelekhez kellett állítani a vezérlést. Nemigazán értem, hogy a főtengelyen lévő vezérműtárcsa miért nem ékes, a vezérlés beállításához teljesen elegendő ha a vezérműtengelyeken elforgathatók a vezérműtárcsák! Ez jó ötlet, hogy bérelni vezérlés rögzítőt, majd érdeklődöm. Elég messze lakom tőled így a személyes segítségedet nem tudom igénybe venni, azért köszi. "Amúgy kiveszed az önindítót és ott is egy lószerszámmal tudod megakasztani." Milyen lószerszámra gondolsz? Ha esetleg nem tudok vezérlés rögzítőt bérelni, illetve 10ezer-ért nem vennék egy laposvasat és egy m10-es csavart. Gondolom lelehet gyártani van fémeszterga. Egy orosz nyelvű leírásban a csavart M10-es 38.3mm hosszúnak írják le, és a vége 7mm átmérőre le van esztergályozva. Ez a méret jó lehet-e? Lényegében az 1-es henger felső pozícióba állítását szolgálja. Szeretném magam megcsinálni, érdekel a dolog.  

Offline Gyikusz

  • Megszállott fiestás
  • ***
  • Posts: 314
  • Segített?: +16/-0
Re:Vezérműszíj csere otthon.
« Reply #3 on: 2014 June 21, 22:57:10 pm »
:-)  célszerszám akart lenni.  szólj majd akkor ha kell a segítség
 a teljes vezérlésben nincs ék a főtengely csavar és a vezérműtengely csavarok megfelelő nyomatéka tartja össze az egészet.

Offline buksika

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 21
  • Segített?: +0/-1
Re:Vezérműszíj csere otthon.
« Reply #4 on: 2014 July 18, 18:06:55 pm »
A hétvégén megnéztem a vezérműszíjat és a feszítőgörgőt, szerintem menni fog a csere házilag. Jó, hogy leszedtem a vezérműház fedelét mert, a gyertyatérben található fagydúgóknál szivárog a hűtővíz, ezeket is ki kell cserélni. Lenne egy fontos kérdésem a főtengely és vezérműtengelyek csavarjai jobb vagy balmenetesek? Mivel nem szeretném ellenkező irányban erőltetni.

Offline Gyikusz

  • Megszállott fiestás
  • ***
  • Posts: 314
  • Segített?: +16/-0
Re:Vezérműszíj csere otthon.
« Reply #5 on: 2014 July 19, 09:19:36 am »
normál csavarok balra nyit jobbra zár.
azért majd írd meg hogy sikerült.

Offline buksika

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 21
  • Segített?: +0/-1
Re:Vezérműszíj csere otthon.
« Reply #6 on: 2014 July 19, 11:41:37 am »
Köszönöm a választ. Ellenőriztem a vezérműszíjat is, megnyugodtam semmi repedés vagy kopás nem látszik rajta. Mindenesetre az idén tervezem a cserét.

Offline Tamás

  • A Fiestás
  • *
  • Posts: 213
  • Segített?: +8/-0
Re:Vezérműszíj csere otthon.
« Reply #7 on: 2015 January 21, 11:52:36 am »
Sziasztok! Valaki meg tudja mondani milyen méretű vagy le tudja mérni, 1.4 tdci vezérlésrögzítő szerszámait. Le szeretném gyártani őket.
 
Köszönöm Tamás
Eddigi autóim:
Alfa Romeo 75 2.4 TD 1990
Ford Fiesta 1.4 TDCI 2008 Fresh Plus
Jelenlegi autóm:
Ford Focus 1.6 TDCI 2010 Fresh

Offline klubtag

  • Újonc
  • *
  • Posts: 5
  • Segített?: +1/-0
Re:Vezérműszíj csere otthon.
« Reply #8 on: 2015 January 21, 21:13:44 pm »
 A lincosnál 2000 Ft  a garnitura  !

Offline Tamás

  • A Fiestás
  • *
  • Posts: 213
  • Segített?: +8/-0
Re:Vezérműszíj csere otthon.
« Reply #9 on: 2015 January 21, 21:23:35 pm »
Tudom. De szeretném megcsinálni.
Eddigi autóim:
Alfa Romeo 75 2.4 TD 1990
Ford Fiesta 1.4 TDCI 2008 Fresh Plus
Jelenlegi autóm:
Ford Focus 1.6 TDCI 2010 Fresh

Offline tunyi1989

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 24
  • Segített?: +0/-0
Re:Vezérműszíj csere otthon.
« Reply #10 on: 2015 January 22, 19:59:28 pm »
Sziasztok !Az én fiestám vezérlése 1.25 benzin milyen lehet ? Fuja motorkód... idén a 8év miatt kéne cserélnem a szíjat.. Ezeknél sincs ék?
Véleményem szerint eléggé elb***ott egy dolog ez az ék meg retesz nélküli főtengely ékszíjtárcsa,meg vezérműtengely tárcsa dolog...
Ha valaki tudna válaszolni a kérdésemre meg köszönném.(egyébként én is szakmabeli vagyok,csak még nem csináltunk ilyet...)

Offline 52a52a

  • Látott már fiestát
  • ***
  • Posts: 59
  • Segített?: +2/-0
Re:Vezérműszíj csere otthon.
« Reply #11 on: 2015 January 23, 11:36:49 am »
Sziasztok !Az én fiestám vezérlése 1.25 benzin milyen lehet ? Fuja motorkód... idén a 8év miatt kéne cserélnem a szíjat.. Ezeknél sincs ék?
Véleményem szerint eléggé elb***ott egy dolog ez az ék meg retesz nélküli főtengely ékszíjtárcsa,meg vezérműtengely tárcsa dolog...
Ha valaki tudna válaszolni a kérdésemre meg köszönném.(egyébként én is szakmabeli vagyok,csak még nem csináltunk ilyet...)

Nincs ék, nekem is ilyen van, inkább elvittem olyan szerelőhöz akinek van szerszáma hozzá. A motort is fel kell emelni a motortartó bakokról mert nem férni hozzá.
Az ékszíjat is úgy kell visszafeszegetni célszerszámmal, mert nem állítható a megfeszítése.


A szakszervizesek is utálják.
Ford Fiesta MK6 1,25 Benzin (2004)

Offline Styleair

  • A mester
  • *****
  • Posts: 671
  • Segített?: +22/-0
  • Moondust Silver Child Carrier
Re:Vezérműszíj csere otthon.
« Reply #12 on: 2015 January 23, 12:02:24 pm »
Én nem fogok reklámozni senkit, csak segíteni szeretnék. Én egy megbízható hozzáértő szerelőhöz járok (Üllő) évek óta,  Mondeóval és a Fiestákkal is (BP-ről) .  Többen is elismerik akiknek ajánlottam eddig, s hozzá járnak. Persze ha nincs nagyon messze valakinek.
Akit érdekel, annak szívesen elküldöm az elérhetőségét pü-ben .  :wave:
Fiesta MKVI 1.3 (2002) EU3
Fiesta MKVI Facelift 1.3 (2005) EU4
Mondeo MKIII 2.0 TDCI Titanium X (2005) EU4

Offline Csipi

  • Adminisztrátor
  • *****
  • Posts: 2626
  • Segített?: +110/-7
Re:Vezérműszíj csere otthon.
« Reply #13 on: 2015 January 23, 12:16:33 pm »
Vezérlésnél én cseréltettem a két éxíjat és a vízpumpát is. Elég macera, le kell szedni a motortartó bakot, meg kell dönteni a motort, le kell bontani többmindent, hogy hozzáférj. Az ékszíj visszarakásához pedig kell célszerszám, mivel sztreccsszíj van rajta.. :/
ildipontbretus kukac gmail pont com

Offline buksika

  • Hallott már a fiestáról
  • **
  • Posts: 21
  • Segített?: +0/-1
Re:Vezérműszíj csere otthon.
« Reply #14 on: 2015 January 23, 17:22:44 pm »
Egy orosz illető csinál vezérműszíj cserét, igaz Ford Fusion az alany, de a fiestánál is így kell csinálni.
https://www.youtube.com/watch?v=9gNP8YZdivk
Engem is érdekelne, hogy a főtengelyen a vezérműtárcsa miért nem ékes. Nem tudok rá ésszerű magyarázatot. A vezérműtengelyeken lévő tárcsák szabad elforgatása teljesen elég a pontos beállításhoz. Elég riasztó, hogy egy nyamvadt csavar lelazulása vagy eltörése esetén harangoztak a motornak. 
« Last Edit: 2015 January 23, 17:34:08 pm by buksika »