Author Topic: Guminyomás - mi van, ha...?  (Read 19835 times)

Offline Csipi

  • Adminisztrátor
  • *****
  • Posts: 2626
  • Segített?: +110/-7
Guminyomás - mi van, ha...?
« on: 2009 November 30, 09:25:06 am »
Sziasztok!
Kéne nekem minél gyorsabban visszajelzés, hogy mit okozhat az, ha túl keményre van fújva a gumiabroncs..
Okozhat-e kárt
- az alufelniben
- a futóműben
- a kormányműben

Lécci aki hozzáértő, jelezzen!
Köszi!

ildipontbretus kukac gmail pont com

Offline bruno13

  • Vezetett már fiestát
  • *****
  • Posts: 179
  • Segített?: +18/-6
Re: Guminyomás - mi van, ha...?
« Reply #1 on: 2009 November 30, 09:43:17 am »
Túl magas guminyomásnál csak a gumi sérül a közepe fog kopni,tojás lehet,és veszít a komfort érzetből mivel veszít a rugalmasságából,és még a tapadás sem tökéletes,másban nem okozhat kárt.

Offline Csipi

  • Adminisztrátor
  • *****
  • Posts: 2626
  • Segített?: +110/-7
Re: Guminyomás - mi van, ha...?
« Reply #2 on: 2009 November 30, 09:45:34 am »
Ahha... én hallottam még olyat hogy mivel nagyon kemény, így szinte olyan mintha felnin mennék, így sérülhet a felni, plusz szintén mivel kemény, üthet, ezáltal sérül a futómű és esetleg a kormánymű... illetve a defekt esélye sokkal nagyobb.. hm?  :-\
ildipontbretus kukac gmail pont com

Candy_shop

  • Guest
Re: Guminyomás - mi van, ha...?
« Reply #3 on: 2009 November 30, 09:53:51 am »
Nem vagyok a dolog szakértője,de szerintem nem sérül tőle a felni. Nem igazán látom fizikai magyarázatát ennek...a gumi tojás lesz...középen kopik...defekt veszélye megnő,mert a gumi alá kerülő tárgyat könnyebben "elnyeli"...valamint a fogyasztást is megnöveli...és kb ennyi...

A guminyomást mindig hidegen mérd!! Ha egy hosszabb út után megméred,akkor sokkal magasabb értéket mutathat a műszer!
« Last Edit: 2009 November 30, 10:01:11 am by Candy_shop »

Offline Roxin

  • A mester
  • *****
  • Posts: 435
  • Segített?: +6/-1
Re: Guminyomás - mi van, ha...?
« Reply #4 on: 2009 November 30, 10:10:49 am »
Akkor jó ha kemény,különben lecsúszik a gumi!! ;D
Komolyra fordítva:Én a nyárigumim 3bár-ra nyomom!(ezt azért mert /40-es van rajta)A téli gumit 2,5 bárra max!Ha túl kemény akkor persze jobban igénybe veszi a futóművet,mert a gumi is csillapít!De ez függ a gumi mérettől,ha nagy lufi akkor nem fogja igénybe venni a futóművet,ha kemény is!De ez persze az utakminőségétől függ!(ami alacsony  >:( )

Offline bruno13

  • Vezetett már fiestát
  • *****
  • Posts: 179
  • Segített?: +18/-6
Re: Guminyomás - mi van, ha...?
« Reply #5 on: 2009 November 30, 10:13:15 am »
A te esetben azt hiszem 195/45 r16os kerékbe előre 2,1 hátra 2bar nyomás kell.
Ha ütne azt éreznéd,hallanád de egy keményre fújt gumi nem üthet fel.
Azért mert más nem látja fizikai magyarázatát attól még úgy van ahogy írtam fent ;)

Candy_shop

  • Guest
Re: Guminyomás - mi van, ha...?
« Reply #6 on: 2009 November 30, 10:18:01 am »
Ezt az egész hozzászólást töröltem!
Nem a kötekedésre vagyok kíváncsi hanem tényleg segítséget szeretnék kérni információ-szinten! Lehetőség szerint ebben a topikban koncentráljunk a témára, a személyes problémákat lehet PMben!
Csipi
« Last Edit: 2009 November 30, 10:26:46 am by Csipi »

Offline sUdYe

  • Global Moderator
  • *****
  • Posts: 2978
  • Segített?: +68/-13
  • Ford fanaticccc! Cabrio őrült :D PDF
Re: Guminyomás - mi van, ha...?
« Reply #7 on: 2009 November 30, 10:29:39 am »
Nem vagyok a dolog szakért?je,de szerintem nem sérül t?le a felni. Nem igazán látom fizikai magyarázatát ennek...a gumi tojás lesz...középen kopik...defekt veszélye megn?,mert a gumi alá kerül? tárgyat könnyebben "elnyeli"...valamint a fogyasztást is megnöveli...és kb ennyi...

A guminyomást mindig hidegen mérd!! Ha egy hosszabb út után megméred,akkor sokkal magasabb értéket mutathat a m?szer!

a magas guminyomás meg mi a frászért növelné a fogyasztást? épp ellenkezőleg hat mivel kisebb felületeten tapad az úthoz a gördülési ellenállása is kisebb lesz a kocsinak, ergo kisebb erőt kell kifejteni ahhoz hogy az autót mozgásba hozd. persze van még több tényező de a lényeget szemlélteti az egyszerúsített példa.

továbbá nem sérülhet tőle a felni, meg a futómú mivel akárhogy is nézzük a gumi és a benne lévő levegő rugalmas, tömöríthető, akármennyire is nagy nyomás uralkodik az abroncson belül.

195/45 R16-ba 2.3 megy nekem körbe, ezzel kopik jól a gumma.
195/50 R15-be 2.4 kellett hogy jól kopjon
185/60 R14-be szintén 2.3-2.4 között.

a 2.1, 2.0-t én keveslem, bár én a sportos futóművet, pontos kormánymúvet szeretem.
Ennek ellenére ez sem rossz adat, de inkább a konfortosságra megy, nem a pontos kezelhetőségre.

Offline Roxin

  • A mester
  • *****
  • Posts: 435
  • Segített?: +6/-1
Re: Guminyomás - mi van, ha...?
« Reply #8 on: 2009 November 30, 12:44:30 pm »
sUDYe igazad van!! De nekem a gumis azt mondta nyugodtan 3bárt nyomjak a gumiba,ne h megüssem a felnit egy kátyúba mert nagyon peres a gumim!!
Elől : 195/40 terpesztve
Hátul : 215/40 terpesztve
Persze nemtudom,h a tanácsa jó volt e,ugyh én is kérnék erre a méretre egy szakértői véleményt,h mennyi nyomással használjam???
Minnél keményebb a gumi szerintem annál jobban igénybeveszi a futóművet,azt hittem ez egyértelmű mindenki számára!ezzel nem azt akarom mondani,h ez miatt fog tönkremenni a szilent v. ....,hanem nem fog annyit csillapítani az úthibákból,ezáltal bisztos,h a futómű is megérzi!!!Tapasztalatom a következő régebbi kocsim toronycsapágyas volt és az uthibáknál kopogot(3bár) 2,3bárnál már nem kopogot ugyan azokon a az úthibákon(persze ez nem megoldás,ki kellet cserélni a tcspágyat)de csak eszembe jutott h azért megérzi a keményre fujt abroncsot a futómű!!   ;)  Szerintem igazam van nincs vita!! ;D  :P 

Offline Csipi

  • Adminisztrátor
  • *****
  • Posts: 2626
  • Segített?: +110/-7
Re: Guminyomás - mi van, ha...?
« Reply #9 on: 2009 November 30, 12:54:40 pm »
Józan paraszti ésszel: picit Roxinnak adnék "igazat"... persze, a gumi rugalmas dolog, de ha szétfeszíti a túlnyomás, akkor nem tud "rugalmaskodni", keményebb, így a futómű jobban "ütődik" blabla... a gumicsere óta a fogyasztásom is feljebb ment, de szombaton le lett engedve a kerekekből, és már most 2 nap elteltével elkezdett visszaállni...
Sokkal nagyobb volt a menetzaj 3 barral, mint most... minden egyes apró sz*rt hallottam, az autó pattogott, a kormány elég durván rázott... de ezek szombaton megszűntek..
Mellesleg - nemrég tudtam meg - egyik kolleganőm múlt7en durrdefektet kapott (megjegyzem, nemrég volt ugyanennél a gumisnál cseréltetni), az autója még nincs egy éves, és a téli gumi kb fél szezont futott... no comment... persze, nem mondom hogy tuti a keményre fűjt gumik miatt, de feltűnt, hogy csak azokra az autókra van szinte folyamatosan panasz mostanában, amiket az a gumis szerel...
« Last Edit: 2009 November 30, 12:57:43 pm by Csipi »
ildipontbretus kukac gmail pont com

Offline Roxin

  • A mester
  • *****
  • Posts: 435
  • Segített?: +6/-1
Re: Guminyomás - mi van, ha...?
« Reply #10 on: 2009 November 30, 13:09:07 pm »
A téli gumi általában hangosabb mint a nyári gumász!  ;) Bisztos,h gumis nem hentes??? :laugh: Szerintem lehet,h selejt gumikból dolgozik a tag másod-harmad osztályú gumikkal,neem????  ??? Nézetek a körmére! Persze lehet ez csak véletlen egybe esés,barátnőd lepatkázott szálszakadásos lett a gumi aztán durdefekt........ez is lehet  :'(  A kocsidon a túlnyomás bisztos,h nem befolyásolja a fogyasztásod ebben
100000000000000%-ig bisztos vagyok!!!!Kizárólag CSAK az alacsony nyomás befolyásolhatja mégpedig azzal,h többet fog enni a Kocsika!!!
Próbálj meg biciglizni puha és kemény kerékkel......-ha meg van írj mikor fáradtál el jobban!!!  ;D (ajánlom az emelkedőt és a szembeszélt)!
 :laugh:

Offline Csipi

  • Adminisztrátor
  • *****
  • Posts: 2626
  • Segített?: +110/-7
Re: Guminyomás - mi van, ha...?
« Reply #11 on: 2009 November 30, 13:34:25 pm »
Nem a gumival van probléma... egy-egy esetben azt mondom hogy ok, sz*r a gumi, de ez már a sokadik (4-5dik) panaszos alkalom a legutóbbi gumicsere óta.... és mind másik és másik autón, és ezek közül mindet ugyanott gumizzák... másik autó amin alacsonyabb minőségű-kopottabb stb gumi van de más gumis csinálja, évek óta panaszmentes...
Azt én is tudom, hogy a téli abroncs hangosabb, de én nem ilyen értelemben gondoltam a "hangosabb" jelzőt... :)
Biciklizni voltam, puhán jobban elfáradtam, de a keménynél szétrázta az egész mindenemet... ;D
Fogyasztás meg ok, lehet hogy nem ettől van, de itt most nem is az a fontos...
A lényeg a gumi-futómű, készülök a gumisnál asztalt borítani, és ezért van szükségem mindenféle okosságra Tőletek... tizenX autóról van szó, nem kevés pénzt hagyunk ott náluk évente többször, ehhez képest sz*r munkát végeznek, és ha valami hiba adódik esetleg, nem fogják elismerni, s majd ráfogják arra hogy "a női sofőr".... grrrrrrrrrrr, nem fogadom el ezt a fajta hozzáállást...
ildipontbretus kukac gmail pont com

Offline Roxin

  • A mester
  • *****
  • Posts: 435
  • Segített?: +6/-1
Re: Guminyomás - mi van, ha...?
« Reply #12 on: 2009 November 30, 13:46:17 pm »
"szétrázta mindenedett"? (-remélem nem lettél csapágyas ..?) ;D
Háát igen...ez nehéz lesz valamit is rájuk bizonyítani,valójában csak akkor tudnád kideríteni mikor rakják fel,ÉS AKKOR alaposan átnézni a gumit,meg h rendesen kicentírozzák é nem sumákolják el!? Avagy elviszed egy másik gumishoz akiben megbízol,ha nincs akkor ismerős által és menézeted vele!És akkor kiderül az igazság,fényderül mindenre..lehull a szürkehályog a szemekről.... :laugh: Sok sikert határozott fellépés = siker   ;D

Offline Csipi

  • Adminisztrátor
  • *****
  • Posts: 2626
  • Segített?: +110/-7
Re: Guminyomás - mi van, ha...?
« Reply #13 on: 2009 November 30, 13:54:07 pm »
Avagy elviszed egy másik gumishoz akiben megbízol,ha nincs akkor ismer?s által és menézeted vele!És akkor kiderül az igazság,fényderül mindenre
pontosan ez történt szombaton... de az egyik gumis szemetét ne egy másik javítsa...! Ha egyszer elb***ták, hozzák helyre!
ildipontbretus kukac gmail pont com

Offline Roxin

  • A mester
  • *****
  • Posts: 435
  • Segített?: +6/-1
Re: Guminyomás - mi van, ha...?
« Reply #14 on: 2009 November 30, 14:09:38 pm »
Ez így igaz!! Ebből a tanulság : ne vidd oda többet!!! Sajnos mást nem tudsz tenni  :'( ! Ha meg odamész reklamálni akkor azt mondja miért nem hoztad vissza!!! Te meg ideges leszel bekattansz ráborítod az asztalt .....kell ez neked?  :laugh:  Én is harcoltam egy gumissal nekem ferdén kapatta rá a csavart,de persze erőltetve de rátekerte a gyökér,én meg tavasszal raknám fel a felnit...csak nem bírtam letekerni a csavart faterral ketten ugráltunk a kerékkulcsra ráhúzott csövön,mire nagynehezen letekertük! >:( újtőcsavar,gumis nem ismerte el...így jártam  :( leugattam azt annyi!  :'(