Author Topic: hangszigetelés - zajcsökkentés  (Read 16228 times)

jocc

  • Guest
hangszigetelés - zajcsökkentés
« on: 2007 May 30, 08:56:10 am »
Próbálkozott már valaki ilyesmivel? Tapasztalatok e téren?
Szerintem marha nagy a menetzaj (1.1 MK3, normál kipuff, gyári felnik), 80-90 felett zenét sem lehet normálisan hallgatni.
No meg a moci is hangos, gondolom a varrógéphang miatt is. Van, akinek bejön a sportos hang, személy szerint nekem nem.
Olvasgattam egy autó-hifis fórumon, ott aszondták, hogy segíthet a motortér-szigetelés, ill. az ajtók szigetelése.
Ajánlottak Dynamat-ot, Soudal-t, bitumenlapot, üveggyapotot, hőtükrös polifoamot - persze nem mindegy, melyik mennyibe kerül...
Szerintetek lenne értelme? Előnyök (hátrányok)? Csinált már ilyet valaki Fiestán?

Ryan

  • Guest
Re: hangszigetelés - zajcsökkentés
« Reply #1 on: 2007 May 30, 12:46:52 pm »
A téma engem is érdekelne! ::)

gergo

  • Guest
Re: hangszigetelés - zajcsökkentés
« Reply #2 on: 2007 May 30, 13:25:30 pm »
Ajánlom figyelmetekbe a következő oldalt :)

http://totalcar.hu/magazin/hifituning/zaj!1

üdv
gergo

jocc

  • Guest
Re: hangszigetelés - zajcsökkentés
« Reply #3 on: 2007 May 31, 09:31:52 am »
Nem rossz a cikk, de az ottani anyagok árából már autót lehet venni. No meg nem is szándékom kitapétázni az egész kasznit, esetleg a 2 ajtót, meg a motorháztetőt - tényleg, attól nem sülne meg a motor?
Ahogy elnézem, nem sok Fiestást zavar a zaj (vagy csak az én kocsim túl hangos :-\).

Offline viktorwrz

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1015
  • Segített?: +29/-3
Re: hangszigetelés - zajcsökkentés
« Reply #4 on: 2007 May 31, 09:45:35 am »
Szerintem nem az van, hogy nem zavar senkit. Hanem, hogy nem egy kis apró műveletről lenne szó....
Hogy igazi eredményt érj el, ahhoz szétkell bombázni a gépet, de leagálábbis a belsejét biztosan.

A motortérszigeteléstől tuti nem sül meg a motor, hisz ezért van a hűtőrendszere (és feltételezzük, hogy működik is ;D).

Személy szerint én az efféle szigetelések ára miatt aggódom. Mert ahogy írtad is egy vagyonba kerülnek.
Ha találnánk vmi olcsóbb megoldást amit fillérekből kilehet vitelezni, sztem többen belemernének vágni a "kussoljverda" projectbe. ;)
Eddigi autóim:
Ford Mondeo Turnier 1.8 Zetec '96
Renault Express 1.9D '93
MB E200 aut. 2.2CDi (123LE) '06
WV Polo 1.9SDi '96
MB E220 T aut. Avangarde 2.2CDi (143LE) '00
Ford Mondeo Turnier 1.8TD '97
Ford Fiesta 1.1c MK3 '89
Trabant 601S '89
Trabant 601S '87

Offline viktorwrz

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1015
  • Segített?: +29/-3
Re: hangszigetelés - zajcsökkentés
« Reply #5 on: 2007 June 01, 14:06:30 pm »
Na egyik kollégám (aki szintén autóbuzi csak épp OFF verdája van ;))  ajánlott egy okosságot erre a csendesítésre. Aszongya, hogy az ajtókba ragasszunk POLIFOAM-ot ez az anyag elég jó hő-, és hangszigeltelő. Elég olcsó is, szal egy próbát megér. kb 1centi vastag elég is, és szinte mindenhol kapni. Ezaz az anyag amire a strandon lehet feküdni;D  (és itt s strandidő :-X)

A másik, pedig, hogy ellenőrizni kell, hogy az ajtókárpit és az ajtó között van-e valamilyen szigetelő (gyárilag nylon van). Csomagolóanyagnak szoktak használni amolyan vékonyka POLIFOAM-ot. A gyári nylont lelehetne cserélni erre.

Hirtelen ennyi. A motortérre még keresek vmi megoldást.
Eddigi autóim:
Ford Mondeo Turnier 1.8 Zetec '96
Renault Express 1.9D '93
MB E200 aut. 2.2CDi (123LE) '06
WV Polo 1.9SDi '96
MB E220 T aut. Avangarde 2.2CDi (143LE) '00
Ford Mondeo Turnier 1.8TD '97
Ford Fiesta 1.1c MK3 '89
Trabant 601S '89
Trabant 601S '87

jocc

  • Guest
Re: hangszigetelés - zajcsökkentés
« Reply #6 on: 2007 June 18, 19:35:00 pm »
A polifoam nem szívja/tartja a vizet? Mert ha nem, akkor okés. De szerintem nem olyan nagy a hatásfoka (bár én ezt csak PC-halkításnál próbáltam).

Ja, nekem szanaszét rohadt már a vízzáró fóliám, cserélni kéne... ez a habfólia vagy miafene jól hangzik, többen ajánlották már. Asszem ilyet használnak a parketta alá is. Ezt fogom ragasztani a fólia helyére.
Kicseréltem az első ajtókban a h.szórókat, de semmi basszus, az ajtóban elvész a hang. Ezért erőltetem a szigetelősdit ;D. Olvastam a Soudal Butyband nevű termékéről, aszondják nagyon jó, és nem is drága. (http://www.soudal.hu/termekshow.php?pos=197&kat=3)
Dynamat jelegű, öntapadós gumi-izé (csak sokkal olcsóbb). Már többen próbálták, és aszonták h. bevált. Praktikerben lehet kapni, 2-3 ezerből megvan a 2 ajtó. Az Isotech (http://www.isotech.hu/) oldalán is van egy csomó szigetelőanyag, érdemes körbenézni, HÁTHA vannak olcsó cuccok is...

A motortér-halkítás házilag kijönne párezerből, asszem hőtükrös polifoam a legolcsóbb (legegyszerűbb) cucc. példa itt: http://aleko.tmp.hu/cikkek/hood.htm.
Az a baj, hogy a Fiesta-motorháztetőn sok a kicsi "lyuk", kín lenne mindegyikbe bevágni, beragasztani a darabokat. Egyszerűbb lenne, ha ezt a merevítő váz-izét le lehetne csavarozni a lemezről, aztán csak közé préselni a cuccost. De ha jól láttam, szegecselt az egész, nem lehet szétkapni. A Cromaxban lehet hozzá rendelni gyári szigetelést, de marha drága (17 rongy), ennyit nem ér az egész.

Bár ez itt nem a reklám helye (remélem ezért nem fogok kapni ???), de itt összegyűlt egy csomó guru ebben a témában, akit érdekel olvasgathat: http://www.suranyihifi.hu/forum_shower.php?id=115
Itt is: http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9032991

Majd ordibálok, ha elértem valamit.
« Last Edit: 2007 June 18, 19:57:21 pm by jocc »

Offline fiesta2002

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1087
  • Segített?: +75/-0
Re: hangszigetelés - zajcsökkentés
« Reply #7 on: 2007 June 19, 12:41:19 pm »
Ha a zaj a rezgő lemezek útján terjed (ajtók, utastér), a Polifoam nem fog eredményt hozni.
Képzeld el, hogy egy rezgő lemezre ráragasztasz egy pillekönnyű valamit. Ugyanúgy fog rezegni.
Ehhez súly kell. Ezért szoktak bitumen jellegű dolgokat használni, amit a rezgő lemez nehezen mozdít meg. És ugyanakkor a bitumen nem rezonál, hanem "kelletlenül" elnyel minden energiát.
A motortérben kicsit más a helyzet. Ott a hang a levegőben is terjed. Ha sikerül megakadályozni, hogy elérje a motorháztetőt, talán csökken a zaj.
Bár a burkolatlan üveggyapotot itt is jobbnak gondolnám, mint a Polifoamot.
Ki kellene próbálni, hogy mi történik, ha leterítjük a motort, és mellette minél nagyobb felületet üveggyapottal, vagy Polifoammal (ha éppen van otthon  :) ).
Persze vigyázni kell a motorháztető lecsukásra.

« Last Edit: 2007 June 19, 12:55:13 pm by fiesta2002 »
Mk6 1.3 benzin

Offline DVZs

  • Adminisztrátor
  • *****
  • Posts: 2064
  • Segített?: +56/-9
Re: hangszigetelés - zajcsökkentés
« Reply #8 on: 2009 March 09, 12:29:36 pm »
2009-es fórumtakarítás alkalmából a témát lezárom és a topiktemetőbe kerül.

Moderátor: DVZs
D.V.Zs.