Author Topic: Fűtött ülések  (Read 4908 times)

Offline Xebulon

  • Újonc
  • *
  • Posts: 7
  • Segített?: +0/-0
Fűtött ülések
« on: 2015 February 01, 22:57:33 pm »
Szeretnék a Fiestámba fűtött üléseket, de a kábelezéssel gondom van...
Az ülés csatlakozóba nincs bekötve az ülésfűtés kábelje, csak a súlyjeladó és a biztonsági öv becsatolás jelző.
Viszont az ülés alatt találtam egy fura csatlakozót, benne négy kábellel.
Viszont hiába dugtam a biztosítéktartóba biztosítékot az ülésfűtés helyére (10 pozíció), nem jelent meg a csatlakozó egyik lábán sem a 12V.
Valaki csinált utólag ülésfűtést? Hogyan kábelezte be? Nem akarom a szivargyújtóról használni...
Illetve akinek van ülésfűtése megnézné, hogy az utasülésnél milyen kábelek honnan mennek az ülésbe.  Esetleg fénykép is jól jönne.
Vagy ha valaki utólag bővítette az autót, akkor honnan vett 12V-ot, ami gyújtáskulcsra kap delejt?
Köszi.

Offline tarjoska

  • A mester
  • *****
  • Posts: 476
  • Segített?: +52/-0
Re:Fűtött ülések
« Reply #1 on: 2015 February 02, 20:35:33 pm »
gyújtáshoz relével is tudod illeszteni, és akkor "akárhonnan" vehetsz neki áramot, akár külön szálat is biztosítékkal...
A "tiszteletbeli szokásos" by Csipi

Offline Xebulon

  • Újonc
  • *
  • Posts: 7
  • Segített?: +0/-0
Re:Fűtött ülések
« Reply #2 on: 2015 February 05, 22:34:57 pm »
Néztem a kesztyűtartó mögötti biztosítéktáblát...
Kivenni nem tudtam, meg sem moccant úgy be van ékelve a kábelek és a szellőzőcsövek mögé.
Előtte, mellette 30-50 vezetéket tartalmazó kábelek vannak.
Honnan a jó égből tudnám megcsapolni a gyújtásrelét?
Megcsapolnám egyik-másik hiányzó biztosíték helyet is, de nem férek hozzá és nem tudom melyik a kábelje.
Te csináltál már csapolást Fiestában? Hogyan?

Offline Xebulon

  • Újonc
  • *
  • Posts: 7
  • Segített?: +0/-0
Re:Fűtött ülések
« Reply #3 on: 2015 February 25, 12:35:21 pm »
Update:

Megállapítás: nem volt bekábelezve az ülésfűtés. A biztosíték helyen sem volt fém.

Kicsit gányoltam, de egyéb info hiányában nem akartam valami ismeretlen kábelt megcsapolni.
Végül egy biztosítékra forrasztottam egy rövid vezetéket, rá egy csúszósaru, és arra kötöttem az ülésfűtés vezetékét, amit elvittem az ülésig, majd a jelenlegi csatlakozó (súlyérzékelő és övbecsatolás érzékelő) mellett egy másik csatlakozóval át vittem az ülésre. Ha kiégne a biztosíték, akkor egy másikat kell barkácsolnom, de legalább bontható és visszaalakítható a gányolás. Egyik üres biztosítékhelyre tettem be, amelyben még volt vezeték (kb. 3 ilyen van az üres 20 helyből).

Az ülésfűtés beszerelése viszonylag egyszerű, ülésenként 1 óra kiszerelés után.
Lebontottam az oldalkárpitot az ülésről, egy-egy csavar tartja és patentok, valamint az üléstámla tekerő (utóbbi csak le kell húzni).
Az alsó ülőlap kárpitját le bontottam, az ülés lap két szélén lévő behúzásokat fém karikák tartják, ezeket elvágtam majd összeszereléskor kábelkötegelővel pótoltam. A két kárpit behúzás között pont befért az ülésfűtés lapja. Hátul kivezettem a kábel csatlakozást. Az ülésfűtés leragasztottam a szivacsra. A szivacson volt egy súly érzékelő, az úgy hagytam, nem zavarja az ülésfűtés, egyszerűen ráragasztottam az ülésfűtés lapot.
A hátsó üléslapot csak félig szereltem szét. kb. 1/4-ig alulról felfelé bontottam a kárpitott. Itt is van két oldalt egy kárpit behúzó, de csak becsúsztattam a ragasztóval bekent ülésfűtés lapot. Csatlakozót alul-hátul vezettem ki.
Kárpitot összeszereltem és az ülés alá a maradék ülésfűtés kábeleket felkötöttem kábelkötelegővel.
Az ülésfűtés kapcsolóját a két oldalt a műanyag takarólemezbe fúrt lyukon keresztül húztam be. Jó tanács, hogy érdemes kerek kapcsolót venni, így csak egy lyukat kell fúrni (kb. 20mm). A négyszögletes kapcsolóknál még sok reszelés vagy faragás van.

Pazar volt a hidegben a meleg ülés. Egy ülésfűtés magas állásban 4A vesz fel, azaz kb. 50W. Alacsony állásban kb. 1A = 12W. Szövetkárpit alatt kb. 1 perc múlva már meleg. 5 perc múlva meg már égeti a golyókat, alacsony állásban viszont elviselhető.

Offline Styleair

  • A mester
  • *****
  • Posts: 671
  • Segített?: +22/-0
  • Moondust Silver Child Carrier
Re:Fűtött ülések
« Reply #4 on: 2015 February 25, 13:00:51 pm »
Ügyes vagy! Gratulálok!  :icon_thumright:
« Last Edit: 2015 February 25, 17:26:56 pm by DVZs »
Fiesta MKVI 1.3 (2002) EU3
Fiesta MKVI Facelift 1.3 (2005) EU4
Mondeo MKIII 2.0 TDCI Titanium X (2005) EU4