Author Topic: Gumiválasztás fiestára!  (Read 20112 times)

Offline boripityu

  • A Fiestás
  • *
  • Posts: 207
  • Segített?: +9/-1
  • Főni
    • A kedvenc oldalam
Re: Gumiválaszás a fiestára!
« Reply #15 on: 2007 February 06, 18:12:26 pm »
Sziasztok!

Egy olyan kérédsem lenne, hogy a Fiestára ajánlatos-e 15"-os kerékre 195/50-es gumit tenni?
Ha nem akkor miért?

Köszönöm válaszaitokat!

Laci

No ebbe belenyúltál. :D
Én is pont ilyen aljasságra készülök. Mármint 15-ös felnire akartam 205/55 gumit feltetetni.
A gumisom viszont kioktatott, sőt megpróbált lebeszélni a dologról, mondván, hogy nem fogom tudni az úton tartani a kocsit ezzel a bazi nagy kerékkel, de ha kell Ő felszereli, csak meg ne bánjam...
A kutya ott van elásva, hogy más a geometriája a futóműnek (a gyárban nem erre a "nagy" felnire méretezik) mint mondjuk a mondeonak. Azt mondta, hogy kifog törni állandóan a nyomvájúból az autó, mivel szélesebb a kerék és nincs súly ami lenyomja.
Gyárilag az enyémen 145/80/R13-as gumi van (régen a trabimon is ekkora volt :().
Mivel eléggé ragaszkodtam ehhez a nagy mérethez, a szerelő végül kiszámolta, mekkora lesz az átmérője a keréknek, hogy legalább ne lépjük túl a megengedett +10-11mm-es határt.
Így maradt a 195/50-es gumi, mivel azzal "csak" 10mm-el nagyobb az átmérője, mint a mostanié és a kerék is elfér a kerékjáratban a kasztni szétflexelése nélkül :)
Egy szónak is száz a vége.... szépnek szép lesz, de jónak biztos nem mondanám.

Sziasztok!

MK3 ügyben én is ebben  a cipőben voltam, annyi kiegészítéssel, hogy az enyém antiszervós  :), ezért sem javasolták a nagy és széles gumikat az 1,1-es motorhoz. De annak akinek ez megengedett, tegye.

U.i: Fiúk, lányok nagyon szépek a kocsik, és a képek, ha megnövök Én is olyat akarok  ;D
:wav:

JoolsNOS

  • Guest
Re: Gumiválasztás fiestára!
« Reply #16 on: 2007 February 09, 11:57:27 am »
Sziasztok!
Na meg az is hozzátartozik, hogy a szélesebb gumikkal sajna még lustább lesz a kicsike, de többet fog kérni enni!

csabi82

  • Guest
Re: Gumiválasztás fiestára!
« Reply #17 on: 2007 May 28, 16:47:51 pm »
Sziasztok!

Most vagyok itt először és én is szeretnék venni egy alufelni szettet. A kérdésem a következő lenne: nekem 14 colos a gyári felnim. Érdemes pont ugyanakkora méretet venni alufelniből, mint a gyári, vagy esetleg mindenképp a 15 colosat javalljátok? Gondolom szebb lesz a kocsi tőle, mint a 14 colostól. Most olyan 6 litert eszik, mennyivel nő meg a fogyasztás a felni kicserélésével? Gyárilag max 180/65 R14 tehető fel a fityeszre, érdemes-e ennél nagyobbat választani? És még egy extrém kérdés: lehet-e 13 colos alufelnit rárakni?

Bocsi a sok kérdésért, csak most kezdtem el foglalkozni a kérdéssel

Üdv: Csabi

Offline viktorwrz

  • A mester
  • *****
  • Posts: 1015
  • Segített?: +29/-3
Re: Gumiválasztás fiestára!
« Reply #18 on: 2007 May 28, 17:55:05 pm »
Hát én nemrég zongoráztam le a felni-projectet. A témát rendsen körbejárva azt tudom mondani, h nem az alufelni mérete a meghatározó. A gumi sokkal fontosabb, hisz ez adja a kérék kerületét. Ennek minősége és mérete a fontos, illetve, hogy az alufelni+gumival a gyártó által javasolt kerékátmérő ne változzon.
Nálam a következőképp alakult:
a régi 13-as lemezfelni helyett 15-ös alufelni került a vasra.
A gyári méret (MK3) 155/70 R13-as gumi, aminek kerülete  547mm.
Az alufelnire pedig ez alapján kiszámolva 165/50 R15 ös gumik kerültek aminek kerülete 546mm.
Ez benne van a 2,5%-os megengedett kerület-különbségben.

Ha a futófelületet nem változtatod akkor a kocsi nem fog többet enni a kelleténél és a gyorsulásba sem fog beleszólni.

Itt egy link ahol kiszámolhatod Te is, hogy mekkora a neked megfelelő gumiméret.
http://www.weltgumi.hu/valtomeret_szamologep.html

Sok sikert hozzá. ;)
« Last Edit: 2007 May 28, 17:59:45 pm by viktorwrz »
Eddigi autóim:
Ford Mondeo Turnier 1.8 Zetec '96
Renault Express 1.9D '93
MB E200 aut. 2.2CDi (123LE) '06
WV Polo 1.9SDi '96
MB E220 T aut. Avangarde 2.2CDi (143LE) '00
Ford Mondeo Turnier 1.8TD '97
Ford Fiesta 1.1c MK3 '89
Trabant 601S '89
Trabant 601S '87

obiboy

  • Guest
Re: Gumiválasztás fiestára!
« Reply #19 on: 2007 June 05, 15:00:39 pm »
Sziasztok.Teljesen jó a méret ugyanis én most tettem fel a 16" kerekeket 195/45 /BORBET X8/ és éppenhogy jók lettek.

Offline Kuti

  • Lacos
  • A mester
  • *****
  • Posts: 1743
  • Segített?: +33/-4
Re: Gumiválasztás fiestára!
« Reply #20 on: 2009 February 06, 16:58:33 pm »
2009-es fórumtakarítás alkalmából a témát lezárom és a topkitemetőbe kerül.

Az összefoglalója fel lett töltve a MK6-MK7 szériák részlegébe!

Moderátor: sdavid
Astra vagy Fiesta!?
ui.: Saját helyesírási hibáimért előre kérek elnézést! :D